Zebranie z wójtem gminy i wybory nowego sołtysa – 25.01.2019

Dnia 25 stycznia odbyło się zebranie z wójtem gminy Suwałki na którym zgromadzone gremium wybrało na okres 4 lat nowego Sołtysa oraz Radę Sołecką a także zostały omówione bieżące sprawy, dotyczące gminy i wsi Okuniowiec.

Frekwencja w tym roku dopisała i na 291 osób uprawnionych do głosowania przybyło 20 (słownie: DWAJŚCIA) – by wybrać Sołtysa musi być 1/5. Po odczekaniu 20 minut w nadziei, że ktoś jeszcze dojdzie, zostały przeprowadzone wybory bez względu na ilość osób.

Sołtys zrezygnował ze względów osobistych i pomimo tego, że nikt nie chciał aby odchodził a dalej działał i reprezentował wieś to uszanowaliśmy jego wolę. Po dalszych dyskusjach i rozważaniach wyłoniła się odważna i kompetentna osoba – zaczęło się tajne głosowanie.

Nowym Sołtysem wsi Okuniowiec została Pani: Renata Giczewska – Węcek

Numer do nowej Sołtys: 504 049 490

Uzyskała bezwzględne poparcie całej zgromadzonej społeczności. Następnie wybrano Radę Sołecką, w której skład weszło 5 osób – w tym były Sołtys.

Zebranie zakończyło się wspólnym świętowaniem. Żegnaliśmy poprzedniego Sołtysa: Czesława Cypielewskiego, dziękując mu za pracę, aktywność, wkład w lokalną społeczność, dbanie o jej sprawy, godne reprezentowanie sołectwa, życząc mu przy tym zdrowia i pomyślności.

Była to historyczna zmiana i zamknięcie pewnego rozdziału w życiu wsi. O tym, jakim ludzie obdarzyli go zaufaniem i jak dobrze sprawował swój urząd niech świadczy okres: 22,5 roku – przez tyle był nieprzerwanie Sołtysem. Wynik godny podziwu.

PS: Jeśli ktoś przez poprzednie lata wiedział lepiej, krytykował i zrobiłby więcej czy inaczej na miejscu Sołtysa, to miał na zebraniu szansę się wykazać i odmienić „los wsi”. Tak zrobili i zrobią to inni 🙂

Poniżej przedstawiam inne omawiane sprawy i przydatne informacje:

 1. 1 lutego (piątek) o godzinie 12.00 w PWSZ (Noniewicza 10, Suwałki), odbędzie się promocja książki: „Wsie gminy Suwałki”, autor: dr, Tomasz Naruszewicz, wójt gminy Bakałarzewo. Jest łącznie 1000 książek dla mieszkańców i osób, które brały udział w tworzeniu publikacji – z możliwością dodrukowania
  http://www.gmina.suwalki.pl/kat/aktualnosci/promocja-ksiazki-dr-tomasza-naruszewicza—pt–wsie-gminy-suwalki
 2. 9 lutego (sobota) w sali Astoria (Hubala 5, Suwałki) o godz. 19.00 odbędzie się IX Bal Charytatywny
  http://www.gmina.suwalki.pl/kat/aktualnosci/bal-charytatywny—ix-edycja
 3. Funkcjonuje system powiadamiania mieszkańców gminy Suwałki za pomocą SMS o np., zebraniach, awariach, wydarzeniach, programach realizowanych itp., w gminie: http://www.gmina.suwalki.pl/kat/informacje-sms/system-powiadamiania-sms—ogolny oraz http://www.gmina.suwalki.pl/kat/informacje-sms/-system-powiadamiania-sms-z-podzialem-na-solectwa
 4. Harmonogram wywozu odpadów na rok 2019 (do pobrania)
  http://gmina.suwalki.pl/files/20181228205834-2-harmonogram-Gielniewo-Nowa-Wies-Okuniowiec.doc
 5. W roku 2019 podatki i opłaty lokalne nie zmieniają się. W 2020 mogą już wzrosnąć.
 6. Będą też realizowane programy:
  – dofinansowanie na przydomowe oczyszczalnie ścieków
  – program czyste powietrze – wymiana pieców na kl. 5 sprawności, dofinansowanie 50% max 5000 zł
  – nabór wniosków o dofinansowanie na kolektory słoneczne (połowa roku), jeśli jest eternit na dachu albo prowadzona działalność agroturystyczna wtedy nie można.
  Warto śledzić stronę: http://www.gmina.suwalki.pl by nie przespać tematu kiedy zacznie się nabór.
 7. Ścieżka/chodnik od torów (kręta góra) – na dzień dzisiejszy brak szans by wybudować razem z powiatem, także musi poczekać.
 8. Projektowane będzie ledowe oświetlenie całej wsi Okuniowiec, które przyniesie wymierne oszczędności dla gminy. Cena słupa z oświetleniem led 6.000 brutto – przeciętna wartość słupa z oprzyrządowaniem i modułem sterowania. Na 100m odcinka, swoją funkcję spełniają 2 – 3 takie słupy. W przypadku awarii, wymienia się całą oprawę ledową – koszt 500/600 zł.
 9. Będzie plan zagospodarowania przestrzennego we wsi Okuniowiec.
 10. Do rozstrzygnięcia jest droga „przy Gaberze w prawo” do plaży nad j. Dąbrówka o wartości 1,6 mln zł. Wniosek o dofinansowanie na liście rezerwowej (Schetynówki – ostatni nabór) – będzie: jezdnia, chodnik, latarnia – możliwa jest realizacja częściowa w dłuższym czasie albo trzeba poczekać na realizację całości.
 11. Budowany jest nowy szlak turystyczny przy drogach, 2m chodnika, ścieżki rowerowej przez: Płociczno – Gawrych Ruda – Nowa Wieś – Lipniak z programu „Natura 2000” – dofinansowanie 85%)
 12. Można będzie pozyskać dofinansowanie 3000 – 5000 zł na powstanie koła gospodyń wiejskich.

Zebranie z wójtem gminy i wybory nowego sołtysa – Aktualizacja

W Okuniowcu jest 291 uprawnionych osób do głosowania, 1/5 musi być by wybrać Sołtysa

Czekamy 20 minut – do 19.00 i wtedy bez względu na ilość osób zostaną przeprowadzone wybory Sołtysa .

Wybieramy Sołtysa (a nie chcemy, niech zostanie <3) i radę sołecką. – 19.13

Szukamy Sołtysowej? – 19.27

Zaczynamy tajne głosowanie – 19:32

Pani Renata Giczewska – Węcek nowym Sołtysem wsi Okuniowiec – 19.55

Słowa podziękowania dla rezygnującego po okresie 22,5 lat Sołtysa! – 20.01

Świętowanie – żegnamy poprzedniego Sołtysa – winszujemy jego zdrowie i witamy nową Panią Sołtysową – 20.15

Zapis z zebrania uzupełniony o linki w weekend.

Na razie wystarczy…

Dobra, dzisiejsze loty i zdjęcia były jednymi z ostatnich które wykonałem. W najbliższym czasie wpadnie kilka galerii m.in. z zimowym widokiem na Okuniowiec – takim z 300 metrów, dodatkowo zrobiłem parę zdjęć „z ziemi” i… to właściwie tyle. Kończę pewne tematy, kończę latanie na wsi i okolicy a myślę, zabrać się za to, co stoi za moimi plecami. Kilka materiałów zrobiłem, pasję i zainteresowania porozwijałem, czegoś nowego się nauczyłem, „ślad po sobie” zostawiłem. Na razie wystarczy. Do zobaczenia jutro na zebraniu!