Wielki Post 2023 – rekolekcje internetowe, rozważania i przydatne materiały.

Witam, w tym tygodniu, w Środę Popielcową rozpoczął się okres Wielkiego Postu.

Zapraszam do przeczytania tego wpisu na stronie https://www.okuniowiec.pl/?p=3209 bo będzie sporo odnośników.

Na początku przypominam o Nabożeństwie drogi krzyżowej w parafii o godz. 17.30 w każdy Piątek…

Wstawiam na wstępie filmik…

Znów mamy WIELKI post | jak go przeżyć | bEZ sLOGANU (572)

…i jak co roku wrzucam też dla chętnych osób rekolekcje/rozważania internetowe w formie video/audio czy też do poczytania z których można w tym okresie skorzystać.

Stacja7 proponuje rekolekcje wielkopostne „CZAS WALKI”, które zostały nagrane na terenie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, gdzie żołnierze uczą się walczyć z przeciwnikiem, i z przeciwnościami życia. Wybór miejsca i tytułu oddaje cel rozważań, które mają służyć zachęceniu do walki?, tej duchowej, o lepszą wersję samego siebie i poprawę relacji z Bogiem i bliźnimi.

Rekolekcje obejmują 8 odcinków, które będą publikowane co tydzień w środę, począwszy od Środy Popielcowej, a w Wielkim Tygodniu dwukrotnie – w poniedziałek i środę.

Źródło: https://stacja7.pl/wielki-post/wielka-mobilizacja-wielki-post-z-wojskiem-polskim-w-stacji7/

Droga Krzyżowa online opowiedziana w 14 historiach

Przejmujące rozważania Drogi Krzyżowej online zatytułowanej „Podnieś się” napisali oficerowie wojsk lądowych i powietrznych, kapelani i weterani wojskowi, uczestnicy misji zagranicznych, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji.

Rozważania zostały nagrane ze starannie dobraną oprawą muzyczną, wykonywaną przez orkiestrę wojskową. Rozważania czyta Marcin Nowakowski.

Rozważania Drogi Krzyżowej online przygotowane są przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego razem z portalem Stacja7. Mobilizują one do zawalczenia o najważniejsze wartości.

Wersja do poczytania:

Wersja audio:

Dostępne są również inne archiwalne materiały z poprzednich lat, jak różne rozważania drogi krzyżowej, gorzkie żale, video rekolekcje:


Kilka tegorocznych propozycji/projektów na każdy dzień ze strony deon.pl – zapraszam do zajrzenia w link, gdzie wszystko jest przystępnie opisane:

https://deon.pl/kosciol/wielki-post-2023-propozycje-od-deonpl,2423996

Tutaj dla przykładu seria wtorkowa „Dialogi w połowie drogi” (do posłuchania):

Wielki Post to czas bardzo osobisty, czas oczekiwania, czas ukrycia, czas działania… Te 40 dni to także czas spotkania. Dlatego po raz kolejny zapraszamy Was do stołu… spotkania, karmienia się i dzielenia. Przy stole usiądzie Józef Broda z Tym, który jest ważny, nawet najważniejszy, który kocha miłością przez wielkie M… z Bogiem. Zapraszamy, usiądźcie i Wy, nie dajcie się prosić, po prostu usiądźcie, spotkajmy się razem. Kolejne odcinki rekolekcji „Spotkanie” będą ukazywały się od 27 lutego w kolejne poniedziałki i czwartki Wielkiego Postu.

Tegoroczne rekolekcje na Wielki Post poprowadzi o. Michał Nowak OFMConv. Cykl zatytułowany jest „RESPICE FINEM” – (łac. patrz na cel). Odcinki będzie można oglądać w każdy poniedziałek, środę, piątek i niedzielę Wielkiego Postu, począwszy od Środy Popielcowej 22 lutego na FranciszkanieTV, Serdecznie zapraszamy i – jak zawsze – prosimy o modlitwę, by Słowo przynosiło obfite owoce. Pokój i dobro! FranciszkanieTV: http://www.franciszkanie.tv

Tutaj seria od osoby „świeckiej” ale też znanej z różnych, ciekawych, konstruktywnych treści:

Jak się modlić? to rekolekcje dla tych, którzy zaczynają się modlić, ale także dla tych, którzy modlą się już od dawna. Dzięki tej serii spojrzysz na modlitwę z innej strony. Zaczniesz spotykać się z jednym Bogiem w trzech Osobach. Rozwiniesz z Nim bliską relację. Znajdziesz odpowiedzi m.in. na pytania: Jak się modlić? Jak zacząć się modlić? Jaka modlitwa pomaga? Rozproszenia na modlitwie – jak sobie z nimi radzić? Czym jest Modlitwa Serca? Dlaczego asceza jest ważna? Dlaczego warto czytać Pismo Święte? Czym są apoftegmaty i jak z nich korzystać? Odpowiedzi na te pytania będą szukać z nami trzej Dominikanie. Radosław Więcławek OP przeprowadzi nas po modlitewnym know how. Szymon Popławski OP wprowadzi nas w świat Modlitwy Serca. Dawid Grześkowiak OP natomiast przybliży nam mądrość Ojców Pustyni.

Z codziennych, krótkich rozważań Polecam też PUSTYNIAKI, czyli Wstawaki w wielkopostnej odsłonie.
Tegoroczną inspiracją będą Ojcowie Pustyni.

Dla tych, co chcą podjąć fizyczne wyzwanie, trud i wyruszyć nocą w wybraną min., 40km trasę, poczytać/posłuchać rozważań, pomodlić się, wyciszyć itp., będzie też Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Tutaj główna strona:

https://www.edk.org.pl


Zapraszam do śledzenia rejonu Suwałki.NE na FB, gdzie będą informacje o tegorocznej edycji.
https://www.facebook.com/edk.suwalki

I głównego profilu EDK na FB:
https://www.facebook.com/WIO.EDK

Publikacje Album „Lecąc Ku Słońcu” oraz „Wsie Gminy Suwałki”

Witam, ostatnio na stronie Gminy Suwałki zostały zamieszczone dwie obszerne publikacje do pobrania (link bezpośredni) w formacie pdf.

Pierwsza to album fotograficzny pt. „Lecąc ku słońcu – opowieść o gminie Suwałki” autorstwa Wojciecha Misiukiewicza, inaugurujący jubileusz 50-lecia ustanowienia samorządu gminy Suwałki prezentująca bogactwo naszego krajobrazu wyłącznie z perspektywy lotu ptaka.

http://gminasuwalki.home.pl/Album%20Lecac%20ku%20sloncu%20285x205ostateczna%20wersja.pdf

Natomiast druga publikacja, jest już znana i jest to książka pt., „Wsie gminy Suwałki” – Tomasza Naruszewicza

http://gminasuwalki.home.pl/Wsie-gminy-Suwalki-Tomasz-Naruszewicz-ksiazka-w-jezyku-polskim.pdf

Źródło:

I film promujący:

Informacje o jutrzejszym (18.02 – sobota) szczepieniu psów.

Dzień dobry,

Jutrzejsze (18.02 – sobota) szczepienie psów rozpocznie się o godz. 9:00.

Pierwszy punkt szczepień będzie zlokalizowany przy siłowni.

Około godziny 9:45 będzie szczepienie w drugim punkcie tj. pod lasem przy krzyżu.

I trzeci punkt na przystanku przy drodze powiatowej (przed Nową Wsią) ok. godz. 10:00.

Wskazane godziny są orientacyjne i zależą od ilości psów, w razie wątpliwości proszę do mnie (Pani Sołtys) dzwonić.

EDIT: Koszt szczepienia jednego psa – 30 zł.

<SMS od Pani Sołtys>

Który termin wybrać przy szczepieniu psów?

Kochani,

Właśnie otrzymałam informacje, że jutro (środa 08.02) może odbyć się to szczepienie psów, kolejny najbliższy termin to przyszła sobota, czyli 18 lutego.

Proponuję jutro od godziny 14 rozpoczęło być się to szczepienie.

Dajcie znać jak najszybciej, który termin wybieramy, muszę przekazać informację zwrotną.

<SMS od Pani Sołtys>