Basen przeminął z wiatrem?

Witam, wrzucam na prośbę sąsiada.

Czy po wczorajszej wichurze nikt u siebie na podwórku nie spotkał niebieskiego, pompowanego basenu ogrodowego?

Przepraszamy i pozdrawiamy

Sąsiedzi z 22A.

Punkt konsultacyjno-informacyjny ws., programu Czyste Powietrze i podejrzane działania innej firmy

Witam, wrzucam komunikat z gminy dotyczący podejrzanych działań, nieskonsultowanych z gminą, ws., programu Czyste Powietrze a zarazem przypominam, że gmina uruchomiła punkt konsultacyjno-informacyjny w pokoju nr., 141A w UG.

Zachęcam też do odwiedzenia oficjalnej strony programu, aby wstępnie „zbadać temat”:

https://wfosigw.bialystok.pl/czyste-powietrze/

https://czystepowietrze.gov.pl

Więcej informacji poniżej:

Uwaga

W naszej gminie dystrybuowane są ulotki z informacją skierowaną do mieszkańców Gminy Suwałki o przeprowadzaniu przez specjalistów bezpłatnych audytów nieruchomości pod kątem skorzystania z programu Czyste Powietrze.

Informujemy, iż Gmina nie jest organizatorem tych akcji. Informacje rozsyłane są przez komercyjną firmę, niezwiązaną z Gminą. Takie działania prywatnych firm nie są z Gminą konsultowane, Gmina nie ponosi odpowiedzialności za ich działania oraz podejmowane zobowiązania.

Gmina wspiera mieszkańców zainteresowanych programem Czyste Powietrze poprzez udzielanie porad oraz pomoc przy składaniu wniosków o dofinansowanie w Punkcie konsultacyjno – informacyjnym, który znajduje się w Urzędzie Gminy Suwałki, pokój 141A, Tel. 451 165 706. [1]


Zachęcamy do skorzystania z programu „Czyste powietrze”.

Można pozyskać pieniądze na wymianę starego pieca na nowy, okien i drzwi, ocieplenie ścian i dachu oraz inne niezbędne prace.

GMINNY PUNKT KONSULTACYJNO – INFORMACYJNY PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”

Urząd Gminy Suwałki
ul. Świerkowa 45, 16-400 Suwałki
Pokój nr 141A , nr. tel. 451 165 706
oze@gmina.suwalki.pl
Poniedziałek: 9.00 – 15.00
Środa. Czwartek: 8.00 – 13.00 [2]

Źródła:
[1] https://gmina.suwalki.pl/?p=15670
[2] https://gmina.suwalki.pl/?p=15626

Na końcu bonus dla chętnych od admina 🙂

Msza w 70-lecie potężnego gradobicia z 10.07.1954r.

Witam, wrzucam 3 pamiątkowe zdjęcia z dzisiejszej mszy w Okuniowcu, odprawionej w 70-lecie potężnego gradobicia, które nawiedziło całą wieś. Dziękuję, że byliście.

Poniżej przypominam też historię tego miejsca:

Krzyż w miejscowości Okuniowiec 10.07.1954 r.

Przy wielu miejscach, które codziennie mijamy można znaleźć kapliczki i krzyże. Przechodzimy obok nich bezwiednie, zaganiani, skoncentrowani na swoich sprawach. Jednym z takich miejsc jest krzyż we wsi Okuniowiec. Na jego temat trudno znaleźć jakieś konkretne informacje, a związana jest z nim konkretna historia, którą raczył mi opowiedzieć jeden ze starszych mieszkańców tej wsi i którą pragnę się z Wami podzielić aby ocalić ją od zapomnienia.

W nocy przyszła burza z gradobiciem i zniszczyła wszystko co było na polu, ze zbóż została sama słoma a ziarno na ziemi leżało. Kartofla i wszystko co w ziemi było, także zostało zniszczone. Wieś Okuniowiec była jedyną, która ucierpiała w tym gradobiciu.

Rok 1954, był trudny dla mieszkańców, gdyż w to, co zazwyczaj rodziła ziemia, trzeba było się zaopatrzyć w Suwałkach na jarmarku. Gospodarze, którzy chcieli ponownie obsiać swoje pola, musieli zaopatrzyć się w nowy materiał siewny. Brak plonów odbił się mocno na sytuacji mieszkańców. Każdy radził sobie jak mógł, część korzystała z pomocy rodziny., np. dostała worek żyta na chleb. W gradobiciu nie ucierpiały same domostwa ani żaden z mieszkańców.

Od tamtej chwili mieszkańcy wsi Okuniowiec postanowili co roku zamawiać msze święte w kościele parafialnym za mieszkańców wsi a także, aby podobna rzecz się nigdy nie zdarzyła.

Kiedyś pieniądze na mszę zbierała kobieta, a potem Sołtys. W początkowych latach msza była odprawiana w kościele św. Aleksandra w Suwałkach, w latach ok., 1987 – 1993 mszę odprawiali księża Salezjanie [parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia], którzy przyjeżdżali pod krzyż w innym miejscu (pod lasem, drewniany z napisem rok 1946). W roku 1983 mieszkańcy wsi Okuniowiec postawili krzyż, gdzie od ok., 1994 – 1995 r. ksiądz z parafii Św. Brata Alberta odprawia mszę.

W roku 2014 – w 60 rocznicę gradobicia mieszkańcy wsi, postawili tablicę upamiętniającą te wydarzenia. Natomiast w roku 2016 wybudowano zadaszenie.

Źródło: Opowieści starszych mieszkańców wsi.

PS: Co do samej wiary i modlitwy to jest potrzebna, pomaga, natomiast warto też wiedzieć jakie są zjawiska (pogodowe)/zagrożenia i jak można z nimi sobie skutecznie radzić – ale to temat na kompletnie inny wpis.