O i takie rozwiązania dla mnie się podobają. Gmina Suwałki wraz z TV Suwałki zrealizowały całkiem ciekawy i zachęcający do zapoznania się z tematem przetwórstwa żywności materiał. Może to okazja, by w tym roku spróbować czegoś nowego?
Zapraszamy do obejrzenia nowego magazynu poświęconego Gminie Suwałki!
Samodzielne wytłoczenie oleju, skorzystanie z linii do produkcji domowych dżemów czy konfitur, albo samodzielne przygotowanie suszu owocowego, ziołowego czy warzywnego. Takie możliwości otwiera Inkubator Przetwórstwa Lokalnego w pod suwalskim Sobolewie. Skorzystać może każdy, kto chce wykorzystać dostępne tam profesjonalne urządzenia.
Witam, w najbliższy piątek (28.03) w gminie oraz OSP w Nowej Wsi od godziny 6:00 do 17:00 będzie można zdać niepotrzebną odzież i inne tekstylia. Więcej informacji poniżej:
W najbliższy czwartek (27.03) , piątek (28.03) i poniedziałek (31.03) odbędzie się zbiórka tekstyliów i odzieży:
27.03.2025 r. (czwartek)
• Miejsce zbiórki przy: Ochotniczej Straży Pożarnej w Potaszni, Ochotniczej Straży Pożarnej w Turówce Nowej, Środowiskowym Domu Samopomocy w Białej Wodzie, Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Brodzie Nowym.
28.03.2025 r.(piątek)
• Miejsce zbiórki przy: Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi, Urzędzie Gminy Suwałki, ul. Świerkowa 45, Szkole Podstawowej w Starym Folwarku, Ośrodku Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki w miejscowości Krzywe.
31.03.2025 r. (poniedziałek)
• Miejsce zbiórki przy: Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobolewie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Płocicznie – Tartak, Ochotniczej Straży Pożarnej w Wychodnym,Szkole Podstawowej w Poddubówku,Szkole Podstawowej w Przebrodzie.
Jednocześnie zwracamy uwagę, iż zbiórka tekstyliów odbędzie się od godziny 6:00 do 17:00.Prosimy o dostarczenie w/w odpadów do punktów zbiórki. Odpady dostarczone po terminie nie będą odebrane.
Witam, czerwone i żółte kartki już nie tylko na boisku piłkarskim ale też możliwie, że przy naszych śmietnikach. Będzie kontrolowana właściwa segregacja śmieci a w razie nieprawidłowości będzie ostrzeżenie lub kara – podwyższona opłata za segregację w kwocie 81zł od mieszkańca.
Uwaga, nadchodzą zmiany! Wkraczają do akcji żółte i czerwone kartki (naklejki) za niewłaściwą segregację śmieci.
Żółtą lub czerwoną kartkę dostać można nie tylko na boisku piłkarskim, ale też na pojemniku na śmieci. Zasady są takie same –dwie żółte kartki (naklejki) to ostrzeżenie, a czerwona to kara „ostateczna” i przymusowa przerwa w grze – w tym przypadku w niższych opłatach. Firma odbierająca odpady będzie kontrolować, czy mieszkańcy segregują śmieci. Przypominamy, że segregacja śmieci jest nie tylko obowiązkowa, ale też i „premiowana”. Mieszkańcy, którzy segregują śmieci, nie będą narażeni na niedogodności w postaci czerwonych i żółtych kartek(naklejek), w związku z powyższym unikną wyższej opłaty za odpady.
Informujemy, że kontrole pojemników odbywają się w sposób niezapowiedziany, a stwierdzenie niewłaściwej segregacji zakończy się ostrzeżeniem lub karą. Żółte lub czerwone kartki (naklejki) z napisem „niewłaściwa segregacja” umieszczone na pojemnikach na odpady to zły znak. Żółta kartka (naklejka) z napisem „nieprawidłowa segregacja” oznacza, że właściciel danej nieruchomości jest zobowiązany do prawidłowego przesegregowania danego odpadu. Odpad zostanie odebrany przy najbliższym terminie odbioru danej frakcji. Otrzymanie kartki oznacza także, że kontrola zostanie ponowiona (piłka w grze). Jeśli segregacja nadal nie będzie właściwa zostanie wręczona (naklejona na pojemnik) jeszcze jedna żółta kartka- ostatnie ostrzeżenie. W przypadku braku segregacji na danej nieruchomości po raz trzeci, mieszkaniec otrzyma czerwoną kartkę (naklejkę) i czeka go kara. Czerwona kartka (naklejka)z napisem „niewłaściwa segregacja”, oznacza kolejne uchybienie(przerwa w grze), które docelowo skutkować będzie decyzją w przedmiocie nałożenia stawki opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi w kwocie: 81,00 zł od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość (powyższe wynika z uchwały Rady Gminy Suwałki Nr XLVII/484/22 z dnia 29 listopada 2022 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty).
Życzymy wszystkim mieszkańcom poprawnej segregacji oraz by na pojemnikach na odpady komunalne nie pojawiały się żółte i czerwone kartki (naklejki).
Witam, wczoraj w Środę Popielcową rozpoczął się okres Wielkiego Postu i z tej okazji wrzucam propozycje rekolekcji internetowych oraz zaproszenie na EDK – kto chce niech korzysta.
Korzystajcie z linku poniżej wraz z opisami i miniaturkami – tak jest sprawniej i przejrzyściej.
Na początek wrzucam jeszcze vlog „księdza na rowerze”:
Czy Wielki Post to tylko tradycja, czy szansa na duchową rewolucję? ? W tym odcinku #ZakręconePytania pokazuję, jak post, modlitwa i jałmużna mogą stać się narzędziami do odnalezienia siebie w świecie pełnym chaosu.
Przypominam też o nabożeństwach w Wielkim Poście w parafii św., Brata Alberta na Kamenie:
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w każdy piątek o 17:30 Gorzkie Żale w każdą niedzielę o 10:30
oraz
Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która zacznie się 04.04.2025 Eucharystią w Konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach o godzinie 20.00 po której nastąpi wyruszenie w wybraną przez siebie min., 40km trasę. Więcej informacji na stronie FB:
“Ostatni tydzień życia” to rekolekcje, w których przyjrzymy się temu, co działo się w życiu Jezusa podczas ostatnich dni przed Jego śmiercią. Przeniesiemy się do tego czasu i będziemy towarzyszyć Mu w tych najważniejszych chwilach. Przyjrzymy się też temu, z kim i jak rozmawia. Wtedy zobaczymy, jak bardzo nas umiłował!?
Agnieszka Głowacka i o. Paweł Kijko OFMConv zapraszają do pełniejszego przeżycia ostatniego tygodnia życia Jezusa, aby tym samym lepiej przygotować się do świąt dla chrześcijan najważniejszych!
Bądźcie z nami w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:00!
Nie zawsze umiem wierzyć, że moc Jezusa sięga głębiej, niż problemy, które mnie uderzają. Zapraszamy na rekolekcje wielkopostne „Zapętlone nawrócenie”, które głosić będzie o. Mateusz Stachowski OFMConv.
Odcinki oglądać można będzie codziennie, od Środy Popielcowej. Niech Pan obdarzy Was pokojem.
W naszej nowej serii na Wielki Post przyjrzymy się niezwykłym ludziom. Byli tymi, którzy wychodzili na pustynię i w tym niegościnnym miejscu rozmawiali z aniołami. Historia zapamiętała ich jako ojców pustyni. Byli uważani za szaleńców. To jednak Boży szaleńcy, bo z miłości można oszaleć.
Ojcowie pustyni to pierwsi mnisi chrześcijańscy, którzy od końca III wieku prowadzili życie samotne albo w niewielkich zgromadzeniach na pustyniach Egiptu, Syrii i Palestyny.
Rozważaniami dzieli się ks. Mateusz Szerszeń CSMA. Dziś odcinek pierwszy, a następne ukażą się w kolejne niedziele Wielkiego Postu.
Czy czujesz się uczniem Jezusa? A może masz już “czarny pas” w wierze? Te wielkopostne rekolekcje są dla początkujących – ale nie tylko! Dowiedz się, dlaczego prawdziwa młodość to postawa serca, a nie metryka. Posłuchaj o wierze, ascezie, pokorze i działaniu Ducha Świętego.
Rekolekcje prowadzi Krzysztof Pałys OP – dominikanin, rekolekcjonista, magister nowicjatu. Autor książek Ludzie 8 dnia. Autostopem do Matki Teresy, Zapach pomarańczy. Życie dominikańskie z innej perspektywy (wspólnie z Szymonem Popławskim OP) oraz Hewel. Wszystko jest ulotne oprócz Boga.
Wielki Post to czas modlitwy, refleksji i przygotowania do Świąt Wielkanocnych. W tym filmie znajdziesz informacje o tym, co przygotowaliśmy w Dominikanie.pl:
W podróż po kartach czterech Ewangelii zabierze internautów o. Krzysztof Wons SDS, autor publikacji i rekolekcji związanych ze św. Piotrem i dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.
Głoszone przez o. Krzysztofa Wonsa konferencje będą emitowane w każdy czwartek Wielkiego Postu o godz. 20 na kanale YouTube portalu Opoka: 6, 13, 20, 27 marca, 3 i 10 kwietnia. Konferencje będą wprowadzeniem do całotygodniowej, osobistej modlitwy Słowem Bożym tzw. lectio divina. „Podczas rekolekcji ze Słowem Bożym odkryjemy, że Piotr jest Opoką – ale tylko dzięki Jezusowi i tylko z Jezusem.
Nie poznamy św. Piotra – „skały”, jeśli nie poznamy najpierw jego „kruchości”. To droga każdego z nas, która ma nas doprowadzić do odkrycia naszej siły, tożsamości i naszej misji, jaką mamy dzięki relacji z Jezusem” – mówi o. Krzysztof Wons, salwatorianin, zapraszając do przeżywania Wielkiego Postu z „Opoką”. Wielkopostne rekolekcje internetowe Opoki to także propozycja duchowego przygotowania dla osób, które w Roku Jubileuszowym będą pielgrzymować do Grobu Rybaka, który znajduje się w podziemiach bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Już 5 marca rozpocznie się 43-dniowy czas refleksji, modlitwy i duchowej odnowy. Wielkopostne Rekolekcje Rodzinne Fundacji Dom Nazaretański to wyjątkowy cykl spotkań online, który ma pomóc rodzinom głębiej przeżyć ten czas. W ramach rekolekcji 27 prelegentów – zarówno duchownych, jak i świeckich – poprowadzi uczestników przez Wielki Post, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Każdego dnia publikowane będą inspirujące nagrania, zawierające krótkie rozważania pomagające zgłębić sens postu, modlitwy i jałmużny. Rekolekcje mają również na celu duchowe prowadzenie rodzin poprzez praktyczne wskazówki, jak wspólnie przeżywać ten czas.
Każdy tydzień poświęcony jest innemu aspektowi duchowego wzrostu, takiemu jak: Post – oczyszczenie serca i myśli, Modlitwa – budowanie relacji z Bogiem, Jałmużna – miłość w działaniu, Droga Krzyżowa – przyjęcie trudności, Odkrywanie darów – powołanie i misja, Zmartwychwstanie – nowe życie w Chrystusie.
Wielki Post z The Chosen to propozycja krótkich wielkopostnych rozważań opartych o fragmenty serialu The Chosen na każdą niedzielę Wielkiego Postu. Serial The Chosen to pierwszy wielosezonowy serial o życiu Jezusa i największy w historii projekt filmowy finansowany ze zbiórki społecznej. Serial pokazuje Ewangelię oczami Jego uczniów i wprowadza nas w znane biblijne historie, rozbudowując wątki poszczególnych postaci.
Fragment wykorzystany w dzisiejszym odcinku pochodzi z 2 odcinka 4 sezonu , który możesz w całości obejrzeć tutaj: https://watch.thechosen.tv/video/1846…
Wszystkie 4 do tej pory wypuszczone sezony znajdziecie na stronie:
Już w ten piątek o 12.00 na naszych mediach pojawi się niezwykłe nagranie Gorzkich Żali, które przygotowaliśmy z okazji Wielkiego Postu ❤️ Serdecznie zapraszamy do czujności i modlitwy! Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt, naszym darczyńcom, przyjaciołom oraz wszystkim słuchaczom 🙂
Czy krzyż może mówić? Święty Franciszek klęczał przed ikoną z San Damiano i usłyszał głos Chrystusa. Ten sam krzyż towarzyszy rodzinie franciszkańskiej od ponad 800 lat i wciąż prowadzi nas drogą Ewangelii.
Jakie przesłanie ma dla Ciebie? Posłuchaj i pozwól Chrystusowi przemówić do Twojego serca.
Dlaczego ikona krzyża jest tak wyjątkowa? Jak prowadzi nas ku modlitwie? Co łączy ją z kulturą współczesną?
Zapraszam do wspólnej podróży duchowej! Rekolekcje głosi o. Innocenty Kiełbasiewicz OFM @ProstaczekBrat z Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych znanej jako @slascyfranciszkanie. Przed nami 10 odcinków duchowej podróży. Serdecznie zapraszamy! Pierwszy odcinek już w Środę Popielcową!
Zapraszamy do słuchania naszych wielkopostnych OPOWIEŚCI O CZŁOWIEKU, czyli krótkich refleksji na temat człowieczeństwa Jezusa, naszej relacji z Nim, modlitwy, poznania siebie, nawrócenia. Naszą przewodniczką będzie św. Teresa od Jezusa, doktor Kościoła, mistyczka, niezawodna znawczyni modlitwy oraz życia duchowego i psychicznego.
W dwunastu filmikach, w każdą środę i niedzielę Wielkiego Postu, podzielimy się cytatami z jej dzieł oraz komentarzami. Oprócz filmików chcemy podzielić się również pisemnymi rozważaniami do kolejnych niedziel Wielkiego Postu (tylko dla osób, które zapiszą się na listę mailingową).
Pragniemy, by te treści wprowadziły głębiej w świadome przeżywanie Wielkiego Postu, tak, aby stał się owocnym czasem nawrócenia i przybliżenia do Jezusa.
Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi odcinkami i otrzymywać rozważania na swojego maila, zapisz się przez formularz: https://forms.gle/e2KEMxW4B4BdU29q6
Cykl „Ponuraki” to seria rozważań prowadzonych przez ojca Adama Szustaka, popularnego polskiego dominikanina i kaznodzieję.
W tym roku pomyślałem, że chciałbym aby przez Wielki Post poprowadziła nas ciemność, a raczej wchodząca w ciemność światłość. Nazwałem tę serię „Ponuraki”, bo ciemność to coś co sprawia, że nasze życie staje się ponure, ciemność to grzech, śmierć, zło, nasze słabości i tak dalej. Wielki Post kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania o poranku, o świcie, kiedy noc przychodzi w dzień, kiedy Chrystus jako wschodzące Słońce rozświetla wszelkie ciemności. I Wielkim Poście będziemy się zajmować właśnie tym rozświetlaniem ciemności – wyjaśnia o. Szustak. Podkreśla że nie będzie to jednak seria ponura. – Bardzo będę się starał abyśmy w nasze ciemności wprowadzali Światło – podkreślił, zapewniając, że nie zabraknie cytatów z Pisma Świętego, będzie też wiele ciekawostek i inspirujących cytatów osób świętych, a wszystko to w księżycowej scenerii.
Serdecznie zapraszamy na Rekolekcje Wielkopostne „Pielgrzymi Nadziei”! Zaczynając od Środy Popielcowej, a następnie w każdą kolejną Niedzielę Wielkiego Postu będziemy mogli wspólnie odkrywać bogactwo naszego ubóstwa? Rekolekcje nagrane zostały w Wspólnocie Betlejem w Jaworznie
Tytuł spotkań –Pielgrzymi Nadziei– nawiązuje, oczywiście, do hasła Roku Jubileuszowego 2025. W tym szczególnym czasie Wielkiego Postu mamy niepowtarzalną okazję, aby zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na swoje życie i zagłębić się w tajemnicę ubóstwa, które jest drogą do pełni nadziei, wolności i zbawienia.
Wrzucam też szereg propozycji, które przygotował portal deon.pl: