Wielki Post 2023 – rekolekcje internetowe, rozważania i przydatne materiały.

Witam, w tym tygodniu, w Środę Popielcową rozpoczął się okres Wielkiego Postu.

Zapraszam do przeczytania tego wpisu na stronie https://www.okuniowiec.pl/?p=3209 bo będzie sporo odnośników.

Na początku przypominam o Nabożeństwie drogi krzyżowej w parafii o godz. 17.30 w każdy Piątek…

Wstawiam na wstępie filmik…

Znów mamy WIELKI post | jak go przeżyć | bEZ sLOGANU (572)

…i jak co roku wrzucam też dla chętnych osób rekolekcje/rozważania internetowe w formie video/audio czy też do poczytania z których można w tym okresie skorzystać.

Stacja7 proponuje rekolekcje wielkopostne „CZAS WALKI”, które zostały nagrane na terenie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, gdzie żołnierze uczą się walczyć z przeciwnikiem, i z przeciwnościami życia. Wybór miejsca i tytułu oddaje cel rozważań, które mają służyć zachęceniu do walki?, tej duchowej, o lepszą wersję samego siebie i poprawę relacji z Bogiem i bliźnimi.

Rekolekcje obejmują 8 odcinków, które będą publikowane co tydzień w środę, począwszy od Środy Popielcowej, a w Wielkim Tygodniu dwukrotnie – w poniedziałek i środę.

Źródło: https://stacja7.pl/wielki-post/wielka-mobilizacja-wielki-post-z-wojskiem-polskim-w-stacji7/

Droga Krzyżowa online opowiedziana w 14 historiach

Przejmujące rozważania Drogi Krzyżowej online zatytułowanej „Podnieś się” napisali oficerowie wojsk lądowych i powietrznych, kapelani i weterani wojskowi, uczestnicy misji zagranicznych, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji.

Rozważania zostały nagrane ze starannie dobraną oprawą muzyczną, wykonywaną przez orkiestrę wojskową. Rozważania czyta Marcin Nowakowski.

Rozważania Drogi Krzyżowej online przygotowane są przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego razem z portalem Stacja7. Mobilizują one do zawalczenia o najważniejsze wartości.

Wersja do poczytania:

Wersja audio:

Dostępne są również inne archiwalne materiały z poprzednich lat, jak różne rozważania drogi krzyżowej, gorzkie żale, video rekolekcje:


Kilka tegorocznych propozycji/projektów na każdy dzień ze strony deon.pl – zapraszam do zajrzenia w link, gdzie wszystko jest przystępnie opisane:

https://deon.pl/kosciol/wielki-post-2023-propozycje-od-deonpl,2423996

Tutaj dla przykładu seria wtorkowa „Dialogi w połowie drogi” (do posłuchania):

Wielki Post to czas bardzo osobisty, czas oczekiwania, czas ukrycia, czas działania… Te 40 dni to także czas spotkania. Dlatego po raz kolejny zapraszamy Was do stołu… spotkania, karmienia się i dzielenia. Przy stole usiądzie Józef Broda z Tym, który jest ważny, nawet najważniejszy, który kocha miłością przez wielkie M… z Bogiem. Zapraszamy, usiądźcie i Wy, nie dajcie się prosić, po prostu usiądźcie, spotkajmy się razem. Kolejne odcinki rekolekcji „Spotkanie” będą ukazywały się od 27 lutego w kolejne poniedziałki i czwartki Wielkiego Postu.

Tegoroczne rekolekcje na Wielki Post poprowadzi o. Michał Nowak OFMConv. Cykl zatytułowany jest „RESPICE FINEM” – (łac. patrz na cel). Odcinki będzie można oglądać w każdy poniedziałek, środę, piątek i niedzielę Wielkiego Postu, począwszy od Środy Popielcowej 22 lutego na FranciszkanieTV, Serdecznie zapraszamy i – jak zawsze – prosimy o modlitwę, by Słowo przynosiło obfite owoce. Pokój i dobro! FranciszkanieTV: http://www.franciszkanie.tv

Tutaj seria od osoby „świeckiej” ale też znanej z różnych, ciekawych, konstruktywnych treści:

Jak się modlić? to rekolekcje dla tych, którzy zaczynają się modlić, ale także dla tych, którzy modlą się już od dawna. Dzięki tej serii spojrzysz na modlitwę z innej strony. Zaczniesz spotykać się z jednym Bogiem w trzech Osobach. Rozwiniesz z Nim bliską relację. Znajdziesz odpowiedzi m.in. na pytania: Jak się modlić? Jak zacząć się modlić? Jaka modlitwa pomaga? Rozproszenia na modlitwie – jak sobie z nimi radzić? Czym jest Modlitwa Serca? Dlaczego asceza jest ważna? Dlaczego warto czytać Pismo Święte? Czym są apoftegmaty i jak z nich korzystać? Odpowiedzi na te pytania będą szukać z nami trzej Dominikanie. Radosław Więcławek OP przeprowadzi nas po modlitewnym know how. Szymon Popławski OP wprowadzi nas w świat Modlitwy Serca. Dawid Grześkowiak OP natomiast przybliży nam mądrość Ojców Pustyni.

Z codziennych, krótkich rozważań Polecam też PUSTYNIAKI, czyli Wstawaki w wielkopostnej odsłonie.
Tegoroczną inspiracją będą Ojcowie Pustyni.

Dla tych, co chcą podjąć fizyczne wyzwanie, trud i wyruszyć nocą w wybraną min., 40km trasę, poczytać/posłuchać rozważań, pomodlić się, wyciszyć itp., będzie też Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Tutaj główna strona:

https://www.edk.org.pl


Zapraszam do śledzenia rejonu Suwałki.NE na FB, gdzie będą informacje o tegorocznej edycji.
https://www.facebook.com/edk.suwalki

I głównego profilu EDK na FB:
https://www.facebook.com/WIO.EDK